Wielu przedsiębiorców funkcjonuje na rynku, na którym kontrahenci wymagają długich terminów płatności. Konieczność czekania 60, 90 dni na pieniądze z wykonanej dostawy lub wykonanej usługi może rodzić spore komplikacje w firmie. Przecież trzeba opłacić ludzi, zapłacić podatki.
Z pomocą może przyjść tutaj faktoring. Usługa dzięki której w krótkim czasie uzyskasz środki z wystawionej faktury. Dzięki temu będziesz mógł pokryć swoje bieżące wydatki, zakupić towar do kolejnej dostawy lub opłacić pracowników.
Faktoring w Polsce
Faktoring w Polsce sięga roku 1994 r. kiedy to ruszył pierwszy podmiot świadczący tego typu usługi. Obecnie na rynku znajduje się spora liczba podmiotów komercyjnych, „bankowych” a także prywatnych zajmujących się tym rynkiem. Według danych udostępnionych przez Polski Związek Faktorów rynek faktoringowy to ponad 27 tys. obsługiwanych podmiotów, a obroty w roku 2024 przekroczyły 471 mld zł.
Najchętniej po rozwiązania faktoringowe sięga branża dystrybucyjna i produkcyjna. na kolejnych miejscach znajduje się sprzedaż detaliczna i transport oraz usługi.
Jak to działa?
W ogromnym skrócie skorzystanie z faktoringu sprowadza się do przedstawienia swojej faktury sprzedażowej (faktoring należnościowy, sprzedażowy) Faktorowi. Faktor udostępnia Faktorantowi zaliczkę. Zazwyczaj zaliczka ta stanowi jakiś procent wartości faktury np. 80% czy 90%. W określonym na fakturze terminie Kontrahent opłaca fakturę, ale tym razem na mocy stosownej umowy (oświadczenia o cesji wierzytelności) na rachunek Faktora i wówczas dochodzi do finalnego rozliczenia transakcji.
Wcześniej rzecz jasna odbywa się proces analizy finansowej stron takiej transakcji. Weryfikowana jest zarówno sytuacja Faktoranta, jak również jego Kontrahenta. Ustalany jest także określony limit faktoringowy z którego w przyszłości będzie mógł korzystać Faktorant.
Zazwyczaj umowy faktoringu zawierana są na określony czas np. na 12 miesięcy z możliwością ich dalszego przedłużenia na kolejny okres/okresy. Oczywiście procedury przyznania limitu i sposoby oceny faktoranta mogą się różnić w zależności od wewnętrznych procedur przyjętych przez poszczególnych Faktorantów.
W przypadku faktoringu zobowiązaniowego (inna nazwa zakupowego) Faktorant przedstawia faktury na zakup np. półproduktów, towarów, usług niezbędnych dla prowadzonej działalności. Faktor opłaca należności wynikające z tych faktur i oczekuje określony czas np. 60 dni na zwrot środków przez Faktoranta. W niektórych firmach faktoringowych można liczyć na 100% płatności za fakturę zakupową (tak jest w Horizon Capital Europe sp. z o.o.) w innych natomiast limit faktoringu zakupowego jest ściśle powiązany z limitem faktoringu należnościowego i stanowi jakiś jego procent na 20%.
Jesteście Państwo zainteresowani tego typu usługami? Wystawiacie faktury sprzedaży z długimi terminami płatności lub szukacie środków na zakupy do swojego przedsiębiorstwa zapraszamy do kontaktu.